Auto kredīts ir viens no tiem mānīgajiem kredītu veidiem, kas patiesībā nozīmē divus pilnīgi atšķirīgus kredītu veidus – protams, abi gan saistīti ar automašīnu. Pirmkārt, auto kredīts nozīmē aizdevumu, kuru var saņemt no bankas vai arī privātā kreditora, lai varētu iegādāties automašīnu. Otrkārt, auto kredīts var nozīmēt arī pilnīgi pretēju procesu – automašīna tiek izmantota kā ķīla, lai varētu saņemt naudas aizdevumu.

Nokārtojot autovadītāja tiesības, katrs sapņo par dienu, kad beidzot varēs vadīt pats savu automašīnu un vairs nenāksies dalīt mašīnu ar vecākiem vai brāļiem un māsām. Auto kredīts, ar šo terminu domājot kredītu, kas tiks izmantots lietotas vai arī pilnībā jaunas automašīnas iegādei, ir viena no iespējām, ja automašīna ir nepieciešama pēc iespējas ātrāk un ar saviem personīgajiem līdzekļiem vēl nepietiek (vai arī galīgi neizdodas tos sakrāt)

, lai varētu iegādāties vēlamo mašīnu, kas gan darbojas, gan arī patīk. Auto kredīts jeb aizdevums automašīnas iegādei būtībā nozīmē to, ka kredīta ņēmējs saņem aizdevumu, lai iegādātos izvēlēto automašīnu. Tomēr, lai kreditoram būtu garantija, ka debitors pēkšņi nepārstās veikt ikmēneša maksājumus, kredīta ņēmējam ir jāveic pirmā iemaksa, kas var būt 10% - 30% no automašīnas vērtības. Automašīna arī kalpos kredīta devējam kā nodrošinājums – līdz ko kredīta ņēmējs pārtrauks veikt ikmēneša maksājumus vai arī radīsies kādas citas problēmas ar aizdevēju, mašīna tiks atņemta. Līdz ar šīs iemaksas veikšanu, kredīta ņēmējs var sākt izmantot izvēlēto auto. Iespējams ir noformēt divu veidu auto kredītus, kas nodrošina to, ka pēc pēdējās iemaksas automašīna nonāk kredīta ņēmēja īpašumā, jo līdz pat maksājumu beigām automašīna ir komercķīla, kas vēl pieder kredīta devējam. Viens no šiem kredītiem ir pilna servisa auto kredīts, kurā iekļauta arī OCTA un KASKO apdrošināšana, kā arī reizēm tiek iekļauta CSDD apskates iziešana un mašīnas apkope. Auto kredīts ar šādiem noteikumiem, protams, nozīmē lielākus ikmēneša kredīta maksājumus, taču kredīta ņēmējam sniedz daudz priekšrocību, jo nav jāuztraucas par tehniskajām apskatēm vai arī apdrošināšanas iegādāšanos – to visu izdara jau kredīta devējs. Otrs auto kredīts šādas priekšrocības nepiedāvā, taču līdz ar to ir arī lētāks, jo kredīta ņēmējam ir jāmaksā tikai ikmēneša maksājumi, kuros iekļautas izmaksas par kredīta pamatsummu un kredīta procentiem.

Pastāv arī operatīvais līzings jeb auto kredīts, kurš būtībā nozīmē automašīnas īrēšanu. Kopumā, izvēloties šādu auto kredīta veidu, kredīta ņēmējs maksā kredīta devējam par automašīnas izīrēšanu un, beidzoties līgumam, mašīna nenonāk debitora īpašumā, bet gan paliek kredīta devējam. Taču iespējams ir pārformēt līgumu par tāda veida auto kredītu, kur beigās kredīta ņēmējs kļūst par mašīnas īpašnieku.

Latvijā darbojas vairāki kredītu devēji, kas piešķir šāda veida kredītus – kredītu automašīnas iegādei var saņemt gan bankās, gan arī pie privātajiem nebanku kreditoriem. Ja ir grūtības izvēlēties, kur labāk vērsties, lai saņemtu auto kredītu, topošajam debitoram ir jāsaprot diezgan vienkārša sakarība – auto kredītu bankās būs saņemt grūtāk, taču procentu likme, kas neizbēgami ir jāmaksā kā bankās, tā arī pie privātajiem kreditoriem, būs zemāka; izvēloties saņemt auto kredītu pie privātajiem kredītu devējiem, pastāv daudz lielāka iespēja, ka kredītu varēs saņemt, turklāt arī pats naudas saņemšanas process būs vienkāršāks, taču kredītu procenti gan noteikti būs augstāki. Bieži vien kredīta procenti tiek izvērtēti individuāli, līdz ar to nav iespējams pirms tam precīzi pateikt, cik liela komisijas maksa par šo pakalpojumu būs jāmaksā; kopumā auto kredīta procentu likme var variēties, sākot no 5% līdz pat 50% gadā. Ja kredīta procenti tiek noteikti individuāli, tad pirms tam nevar zināt, cik daudz auto kredīta ņēmējam būs jāmaksā papildus ikmēneša pamatsummas maksājumiem, tāpēc pirms auto kredīta noformēšanas pie pirmā kreditora ir svarīgi salīdzināt visus kredītu devējus.

Salīdzinot kredīta devējus, svarīgi ir zināt, kāda summa automašīnas iegādei būs nepieciešama. Ja kredīts tiek ņemts pie privātā kreditora, tad dažādās interneta salīdzināšanas lapās iespējams redzēt, kuri kredītu devēji piedāvā auto kredītus, kā arī kādas ir piedāvātās maksimālās summas. Atšķirībā no bankām, kur kredīta pieteikumi var tikt izskatīti pat vairākas dienas, privātie kredītu devēji sola izvērtēt piedāvājumus vienas stundas laikā. Izvēloties kredīta devēju vērts pievērst arī uzmanību kreditora darba laikam, jo lielākā daļa nebanku kredītu devēju brīvdienās auto kredītus neizsniedz. Atšķirīgi darba laiki ir arī darba dienās. Auto kredītu jeb aizdevumu auto iegādei iespējams izmantot ne tikai, lai savā īpašumā beigās iegūtu mašīnu. Viens no nebanku kredītu devējiem mogo.lv piedāvā auto kredītus, lai varētu uzstādīt mašīnai gāzes iekārtu.

Kā jebkuram kredītam, arī auto kredītam ir savi nosacījumi, pēc kuriem tiek izvērtēts kredīta ņēmējs. Atšķirībā no ātrajiem kredītiem, auto kredītu ir iespējams saņemt arī 18 gadu vecumā. Gandrīz visi auto kredītu devēji ir noteikuši, ka šāds naudas aizdevums var tikt piešķirts cilvēkiem, kuri ir vecumā no 18 līdz 65 gadiem. Tomēr pats svarīgākais ir, lai topošajam kredītu ņēmējam būtu stabili un regulāri ikmēneša ienākumi. Noteikti var tikt pieprasīta izziņa no VID , darba devēja vai arī pēdējo 3-6 mēnešu bankas konta izraksts, kur uzrādās klienta ienākumi. Kredīta devējs arī noteikti pievērsīs uzmanību tam, lai ikmēneša maksājumi nebūtu lielāki par 30-50% no kredīta ņēmēja mēneša ienākumiem. Ja maksājumi būs lielāki, tad auto kredīts vienkārši tiks atteikts vai arī jāizvēlas kāda lētāka automašīna.

Ļoti liela nozīme ir arī kredīta ņēmēja kredītvēsturei. Ja ir kredītu veidi, kur tiek pieļautas dažas atkāpes attiecībā uz kredītvēsturi, tad auto kredīta gadījumā klientam tā nedrīkst būt sabojāta. Negatīva jeb slikta kredītvēsture nozīmē, ka kredīta ņēmējs iepriekšējās kredītsaistībās ir kavējis ikmēneša maksājumus vai arī nokļuvis Latvijas Bankas izveidotajā parādnieku jeb kredītu reģistrā. Nokļūšana parādnieku sarakstā nozīmē to, ka kredītu devēji vēl vairākus gadus varēs redzēt par cilvēka parādu, pat ja tas jau ir tagad nomaksāts. Sabojāta kredītvēsture kreditora acīs nozīmē to, ka klients nav tik uzticams. Protams, laika gaitā jau cilvēki mainās, taču ja kredīta ņēmējs parādnieku sarakstā nokļuvis pavisam nesen, tad mazticams, ka būs iespējams saņemt auto kredītu. Bankās šādu naudas aizdevumu pavisam noteikti šādā gadījumā nebūs iespējams iegūt, jo bankas vienmēr ļoti rūpīgi izvērtē potenciālos kredīta ņēmējus.

Viens no auto kredīta trūkumiem ir tas, ka brīdī, kad mašīna beidzot nonāk kredīta ņēmēja īpašumā, tās tirgus vērtība jau ir kritusies. Protams, tā laika gaitā notiek arī ar jebkuru citu preci. Turklāt vēl pierēķinot to, cik daudz naudas ir samaksāts par procentiem, kredīta ņēmējs var aprēķināt, ka diezgan daudz naudas par mašīnu, izmantojot auto kredītu, ir pārmaksāts.

Aizdevums pret automašīnas ķīlu ir otra nozīme terminam “auto kredīts”. Auto kredīts šādā izpratnē saprotams ar to, ka cilvēks var ieķīlāt savu automašīnu, turpināt to joprojām lietot, taču saņemt arī aizdevumu, kas var būt paredzēts jebkādām citām vajadzībām, piemēram, nelielam dzīvokļa remontam vai arī jaunas veļasmašīnas iegādei. Šāds auto kredīts ir iespēja saņemt aizdevumu visiem tiem cilvēkiem, kuriem ir problēmas saņemt kredītu bez ķīlas. Piemēram, šāds auto kredīts ir iespējams jauniešiem, kuriem vēl nav 20 gadu, jo lielākā daļa ātro kredītu ir pieejami tikai no 20 gadu vecuma. Tāpat aizdevums pret auto ķīlu ir iespēja tiem cilvēkiem, kuriem ir sabojāta kredītvēsture.

Auto kredīts jeb auto pret naudu ļauj kredīta ņēmējam saņemt līdz pat 90% no savas automašīnas tirgus vērtības, respektīvi, - jo vērtīgāka, jaunāka un labāka mašīna, jo lielāku aizdevuma summu ir iespējams saņemt. Šiem kredītiem ir iespējami arī atmaksas termiņi līdz pat 6 gadiem. Atšķirībā no auto kredīta, kurš domāts, lai mašīnu varētu iegādāties, kredīts pret auto ķīlu piedāvā saviem klientiem zemākas procentu likmes. Tas skaidrojams ar to, ka kredīta devējam jau ir debitora ķīla jeb auto, līdz ar to arī procentu likmes ir zemākas.

Lai varētu saņemt kredītu pret automašīnas ķīlu gan kredīta ņēmējam, gan ieķīlājamajai automašīnai ir jāatbilst arī kreditora noteiktajiem kritērijiem. Pats svarīgākais, lai varētu saņemt šāda veida naudas aizdevumu ir tas, ka cilvēkam, kurš vēlas saņemt auto kredītu, ir jābūt arī mašīnas īpašniekam. Nav iespējams ieķīlāt sev nepiederošu automašīnu. Tāpat arī mašīnas īpašniekam ir jābūt vismaz 18 gadus vecam Latvijas valsts rezidentam. Attiecībā uz ieķīlājamo spēkratu mašīna nedrīkst būt vecāka par 20 gadiem, tāpat arī tā nedrīkst būt iesaistīta jau cita veida kredītsaistībās. Visām ieķīlājamajām mašīnām obligāti ir jābūt izietai tehniskajai apskatei, kā arī jābūt OCTA apdrošināšanai. Ja mašīnas vērtība ir virs 5 000 EUR, tad nepieciešama arī KASKO apdrošināšana.

Kredīta ņēmējam ir jārēķinās, ka šāda auto kredīta noformēšana prasīs arī izdevumus. Pirmkārt, būs jāveic maksa par līguma noformēšanu. Parasti izmaksas ir 1,5% no kredīta pamatsummas (ne mazāk par 50 EUR). Otrkārt, lai saņemtu naudu pret auto ķīlu, mašīna ir jāpārreģistrē uz kredīta devēja vārdu. Līdz ar to kredīta ņēmējam ir jāsedz arī šie izdevumi, kas ir ap 30 EUR.

Auto kredīts, kā rezultātā mašīna tiek ieķīlāta, ir diezgan vienkāršs process, taču prasīs nedaudz vairāk laika nekā, piemēram, ātrais kredīts. Vispirms potenciālajam kredīta ņēmējam ir jāiesniedz savs auto kredīta pieteikums, kur ir jānorāda patiesi dati gan par sevi, gan arī par piederošo automašīnu. Kredīta pieteikumu var iesniegt gan internetā, gan arī kādā no izvēlētā kreditora filiālēm. Pēc tam kredīta devējs stundas laikā izvērtēs pieteikumu, kā arī izlems, vai kredīts tiks piešķirts vai netiks. Tāpat tiks norādīts arī, kāda summa var tikt iegūta pret konkrētās mašīnas ķīlu. Kad kreditors ir informējis par savu atbildi un piedāvājumu kredīta ņēmēju, debitoram, ja piedāvājums viņu apmierina, ir jādodas uz kredīta devēja filiāli, kur līgums jāapstiprina. Tiks saņemta arī CSDD pilnvara, ar kuru jādodas uz CSDD filiāli un automašīna jāpārreģistrē. Tikai pēc tam, kad reģistrācija tiks apstiprināta, kredīta devējs pārskaitīts aizdevumu un norādīto kredīta ņēmēja bankas kontu.