Patēriņa kredīts ir viens no populārākajiem aizdevuma veidiem, ko kredītu ņēmēji izvēlas saņemt, lai varētu iegādāties to, kas sadzīvē nepieciešams, tāpat arī, lai sevi palutinātu, aizbrauktu ceļojumā, izremontētu dzīvokli u.t.t. Patēriņa kredītu iespējams izmantot tieši tam, ko klients vēlas – neviens nejautās, kam nauda tiks izmantota. Šis kredīta veids ļauj īstenot cilvēka nepiepildītos sapņus, neprasot par to nekādu nodrošinājumu. Respektīvi, lai saņemtu patēriņa kredītu nav nepieciešama ne ķīla, ne galvojums. Salīdzinot ar citiem kredītu veidiem, piemēram, ātro kredītu, patēriņa kredītam, lai gan tas skaitās īstermiņa kredīts, ir garāks atmaksas termiņš, tāpat arī procentu likmes ir zemākas. Kredīta devējs, izvērtējot klienta ienākumu apjomu un stabilitāti, var piedāvāt aizdevuma summu, kā arī, ņemot vērā klienta maksāšanas spējas, izveidot atmaksas grafiku.

Izsniedzot patēriņa kredītu, kredīta devējs piemēro fiksēto procentu likmi. Respektīvi, procentu likme būs nemainīga visu kredīta atmaksas periodu. Lai noteiktu, cik liela apjoma kredīts tiks piešķirts kredīta ņēmējam, un pats galvenais – kāda būs šī fiksētā procentu likme, kreditoram ir nepieciešams zināt klienta ienākumu apjomu un stabilitāti, jo tas ir viens no galvenajiem kritērijiem, kas nosaka procentu lielumu, ikmēneša maksājuma lielumu un to, vai vispār patēriņa kredīts tiks piešķirts. Tā kā patēriņa kredīta summas nereti ir vairāk kā 1 000 EUR, tad, lai nodrošinātos pret zaudējumiem, kredīta devējs noteikti rūpīgi izvērtēs klienta ienākumu stāvokli. Ikmēneša ienākumiem ir jābūt pietiekamā apjomā, salīdzinot ar pieprasīto patēriņa kredīta summu, kā arī stabiliem. Ja patēriņa kredīts tiek ņemts bankā, kur kredīta ņēmējam ir algas konts, tad kreditors uzreiz var redzēt, kādi ir ienākumi ne tikai pēdējos 3-6 mēnešos, bet arī ilgākā laika periodā. Iesniedzot kredīta pieprasījumu citā bankā vai arī pie nebanku kreditora noteikti būs nepieciešams uzrādīt ienākumus apliecinošus dokumentus – izziņu no VID (Valsts ieņēmumu dienesta) vai darba devēja, vai pēdējo mēnešu bankas konta izrakstu, kur redzami ienākumi.

Noteikti viens no svarīgākajiem aspektiem, kas arī tiks ļoti rūpīgi izvērtēts ir klienta kredītvēsture. Kredītvēsture ir katram cilvēkam, kuram kaut reizi dzīvē ir bijušas kredītsaistības. Kredītvēsture uzrāda kā esošās, tā arī bijušās kredītsaistības. Noteikti tiks aplūkots, kā visas bijušās kredītsaistības ir nokārtotas – tās veiksmīgi laikā un bez kavējumiem ir izbeigtas vai arī kredīta ņēmējs ir ik pa laikam regulāri maksājumus kavējis, varbūt pat nemaksājis vispār. Ja redzams, ka kredīta ņēmējs ir nonācis parādnieku sarakstā, tad var gadīties, ka patēriņa kredīts tiks atteikts. Latvijas Banka ir izveidojusi kredītu jeb parādnieku reģistru, kurā gan banku, gan nebanku kredītu devējiem ir pieejami dati par debitoriem–parādniekiem. Nonākšana šādā reģistrā automātiski nozīmē to, ka personas kredītvēsture ir sabojāta un izredzes saņemt kredītu nākotnē ievērojami samazinās. Ja patēriņa kredīta ņēmējam ir pozitīva kredītvēsture, tad kreditors iespējams piedāvās izdevīgākus kredīta nosacījumus, piemēram, zemāka procentu likme.

Tā kā patēriņa kredīts nav ātrais kredīts, kura atmaksas termiņš lielākoties ir 1 mēnesis, tad šim aizdevumam ir nepieciešams arī izveidot atmaksas grafiku. Iespējami ir divi varianti – dilstošais maksājuma grafiks un vienādais maksājuma grafiks jeb pēc anuitātes metodes. Kredīta ņēmējs var izvēlēties sev atbilstīgāko un izdevīgāko maksājuma grafiku, jo šiem abiem variantiem ir diezgan būtiska atšķirība. Dilstošais maksājumu grafiks balstās uz to, ka katru mēnesi tiek maksāta vienāda summa no kredīta pamatsummas, taču atšķiras procentu maksājumi. Sākotnēji par procentiem tiek maksāts vairāk, bet, tuvojoties kredīta atmaksas termiņa beigām, maksa par procentiem samazinās – līdz ar to arī termiņa beigās kredīta ņēmējam ikmēneša maksājuma kopsumma ir mazāka nekā sākumā. Šis maksājuma grafiks ir izdevīgāks tiem cilvēkiem, kuri var atmaksas termiņa sākumā maksāt vairāk; rezultātā viņi kopumā samaksā mazāk par kredīta procentiem. Otrs maksājuma grafiks pēc anuitātes metodes paredz, ka visa atmaksas termiņa laikā ikmēneša maksājumi ir pilnībā vienādi.

Patēriņa kredīts ir aizdevums, kuru var saņemt gan bankās, gan pie nebanku kredītu devējiem. Šādus naudas aizdevumus piedāvā tādas bankas kā, piemēram, SEB, Swedbank, Norvik, Citadele, Nordea. Katrai no tām ir savi nosacījumi un kritēriji gan attiecībā uz piešķiramo patēriņa kredītu, gan arī kredīta ņēmēju. Ja nebanku kredītu devēji izsniedz patēriņa kredītus vien sākot no vismaz 20 gadu vecuma, tad dažas no bankām piedāvā patēriņa kredītu jau no 18 gadu vecuma. Līdz ar to tas nozīmē, ka šis ir viens no tiem kredītu veidiem, kas ir pieejams tikko pilngadību sasniegušām personām. Tomēr ir jārēķinās, ka saņemt patēriņa kredītu bankā būs grūtāk, kā arī kredīta izsniegšanas process būs garāks nekā, ja patēriņa kredīts tiks ņemts pie nebanku kredītu devējiem. Vēl viena banku kā patēriņa kredītu devēju priekšrocība ir arī procentu likme. Lai gan katrai bankai ir atšķirīgi procenti, tomēr kopumā tie būs zemāki nekā pie privātajiem kreditoriem. Arī lojālajiem bankas klientiem, kuriem konkrētajā bankā ir gan algas konts, kā arī tiek veikti citi darījumi, piemēram, noguldījumi, 2. vai 3.pensiju līmenis u.c., iespēja ir saņemt vēl izdevīgākus patēriņa kredīta nosacījumus.

Bankas piedāvā saņemt patēriņa kredītus no 150 EUR līdz pat 13 000 EUR, kā arī atmaksas termiņš var būt līdz pat 60 mēnešiem. Procentu likmes ir sākot no 14% līdz 24%, taču to likmes var mainīties. Piemēram, ja patēriņa kredīta ņēmējs ir lojāls bankas klients, kuram ir aktīvs bankas konts jau vismaz 3 mēnešus, pastāv iespēja, ka tiks piemēroti zemāki procenti. Tāpat arī dažkārt bankas mēdz papildu piedāvāt arī citas akcijas. Piemēram, saņemot patēriņa kredītu Nordea bankā, klients par katriem ar kredītkarti iztērētajiem 7 EUR saņem punktus, kurus vēlāk var samainīt pret dāvanu kartēm. Lielākoties kredīta pieteikuma izskatīšana bankās ir bez maksas, taču noformēšana jau ir maksas pakalpojums. Viena no priekšrocībām, saņemot patēriņa kredītu bankā, ir iespēja aizdevumu daļēji vai pilnībā atmaksāt arī vēl pirms ir beidzies kredīta atmaksas termiņš – soda procenti par to piemēroti netiks. Lielākoties patēriņa kredītam bankās var pieteikties tikai izvēlētās bankas kādā no filiālēm, taču Swedbank piedāvā iespēju pieteikties šādam aizdevumam arī internetbankā, turklāt kredīta ņēmējam tas ir vēl labāk, jo kredīta nosacījumi uzreiz ir izdevīgāki.

Patēriņa kredītus šobrīd piedāvā vairāki nebanku kredītu devēji – BigBank, vivus.lv, Credit24, Saules Kredīts, Open Credit, Iespēju Kredīts, Ferratum un citi. Naudas aizdevumu saņemšana pie privātajiem kredītu devējiem ir vienkāršāka un to ir iespējams veikt arī vien ar interneta starpniecību. Arī privātie kredītu devēji piedāvā saņemt patēriņa kredītu bez ķīlas vai arī galvojuma. Iespējamās patēriņa kredīta summas ir atšķirīgas – no 10 EUR līdz pat 10 000 EUR. Iespējamie atmaksas termiņi, atkarībā no patēriņa kredīta summas, var būt līdz 6 gadiem. Ja bankas piedāvā šāda veida naudas aizdevumus jau sākot no 18 gadiem, tad lielāka daļa nebanku kredītu devēju piedāvā patēriņa kredītus no 20 gadu vecuma.

Vēloties saņemt patēriņa kredītu, noteikti kredītu ņēmējam ir jābūt pasei vai ID kartei, tāpat būs nepieciešams iesniegt izziņu par savu ienākumu stāvokli. Izdevīgākus piedāvājumus būs iespējams saņemt, ja kredītvēsture būs pozitīva. Kreditors var piedāvāt arī izdevīgākus patēriņa kredīta nosacījumus, ja iepriekš būs bijušas jau citas kredītsaistības, kas veiksmīgi nokārtotas, līdz ar to klients tiks uztverts kā lojāls.

Kredītu ņēmējam gan pirms patēriņa kredīta pieteikuma iesniegšanas būtu vēlams savstarpēji salīdzināt kredītu devējus, jo katram no tiem ir atšķirīgi piedāvājumi. Ne vienmēr patēriņa kredīts pie privātiem kreditoriem būs izdevīgāks tikai tāpēc, ka šādu kredītu ir vieglāk un ātrāk saņemt. Svarīgi atcerēties, ja ar kādu no kredītu devējiem jau ir ilgstošas un veiksmīgas attiecības, tad, izrādot savu uzticību, iespējams saņemt patēriņa kredītu ar īpaši izdevīgiem nosacījumiem. Kreditoru salīdzināšana noteikti ir nepieciešama tiem cilvēkiem, kuriem ir mazāks regulāro ienākumu apjoms nekā 455 EUR pēc nodokļu apmaksas, kā arī, ja cilvēks ir vecumā no 18 līdz 21 gada vecumam.